فال حافظ

کلیپ موبایل

قالب وبلاگ

تعبیر خواب

خبرهای بوکس ایران
در این وبلاگ خبرها و عکسهای بوکس ايران به نمایش گذاشته میشود

فعالیت بانوان بستگی به تأ ئید مقامات ذیصلاح دارد

دبیر فدراسیون بوکس جمهوری اسلمی ایران در گفتگو با خبرنگار کارون ورزشی گفت: فعالیت بانوان در این رشته باید با دستو سازمان تربیت بدنی و همچنین کمیته ملی المپیک صورت بگیرد.

فریبرز شمس همچنین افزود:اگر تا به حال این امر صورت نگرفته بدلیل این است که فدراسیون بوکس تابع مقامات ذیصلاح است. و باید طبق قانون دستور کتبی از سازمان تربیت بدنی و همچنین کمیته ملی المپیک و مقامات ذیصلاح برای فعالیت بانوان در این رشته صورت بگیرد.

شهرام کنگریان


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور

حاجی احکام را چه شد...!

مدت یکسال چندی است که از کلاس ارتقأ درجه داوری بوکس استان خوزستان می گذرد. ولی تا به حال  از احکام این کلاس خبری نیست. و برخی از پذیرفته شدگان در این دوره بدون حکم و مجوز فدراسیون  کار قضاوت بوکس را بر عهده می گیرند که این امر خلاف قوانین انجمن بوکس جهانی aibaاست.در این ارتباط هیأت بوکس استان خوزستان که در رأس  آن حاج آقا کاووسی متولی این رشته محسوب می شود. هر بار با دلایلی نه چندان منطقی دادن حکمها را به آینده موکول می کند،که این امر باعث نگرانی و بلاتکلیفی داوران خوزستانی و همچنین کمیته داوران شده است.

شهرام کنگریان


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور
دبير هيئت بوكس آبادان:
فدراسيون براي برگزاري مسابقات بوكس شكست حصر آبادان كمك نمي‌كند

خبرگزاري فارس: دبير هيئت بوكس آبادان گفت: فدراسيون بوكس كشور هيچ كمكي براي برگزاري مسابقات بوكس شكست حصر آبادان به اين هيئت نمي‌كند.


محمود آسوبار امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار داشت: قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، تيم ملي بوكس كشور از ورزشكاران آباداني مانند نديمي، اتمان‌زاده، پلوزاده و در دوران بعد از جنگ تحميلي نيز بوكسورهايي همانند بغلاني و مولايي بهره مي‌برد، از آن پس و به مدت 16سال هيچ بوكسور آباداني به تيم ملي دعوت نشد.
وي اظهار داشت: پس از اين غيبت طولاني مدت بوكسورهاي آباداني از تيم ملي بالاخره امسال شاهد حضور دو جوان با استعداد اين شهرستان به نام‌هاي احمد خضير‌بحري و علي احمدي در تيم ملي كشورمان هستيم.
دبير هيئت بوكس آبادان ادامه داد: اين دو ورزشكار در حالي موفق به حضور در تيم ملي و اعزام به مسابقات برون مرزي شدند كه كمبود مسابقات بين‌المللي تداركاتي و حتي امكانات اوليه تمرين در خوزستان بسيار مشهود است.
آسوبار تصريح كرد: تنها مسابقات معتبري كه هم‌اكنون در منطقه و به‌صورت سالانه و منظم برگزار مي‌شود، بازي‌هاي گرامي‌داشت شكست حصر آبادان است كه در تقويم فدراسيون هم گنجانده شده است.
دبير هيئت بوكس آبادان اضافه كرد: فدراسيون بوكس كشور معتقد است با وجود ارگان‌هايي نظير پتروشمي و شركت نفت در منطقه و مناسبتي بودن اين بازي‌ها، خود آبادان بايد هزينه‌هاي مربوط به برگزاري بازي‌ها را تامين كند.
وي افزود: هزينه برگزاري اين دوره از بازي‌ها بالغ بر 8 ميليون تومان خواهد بود كه ظاهراً تنها رئيس هيئت بوكس آبادان مسئول پرداخت آن قلمداد مي‌شود و تا كنون هيچ ارگاني براي برعهده گرفتن بخشي از هزينه‌ها پيشقدم نشده است.
آسوبار در خصوص وضعيت بوكس آبادان اظهار داشت: با وجود امكانات كم موجود فعاليت‌هاي بسيار مناسبي در سطح شهرستان در حال انجام است.
دبير هيئت بوكس آبادان ادامه داد: وجود پنج باشگاه بوكس در آبادان، برگزاري كلاس‌هاي داوري، برپايي كلاس‌ها و دوره‌هاي مربيگري و تشكيل كلاس تخصصي آشنايي با علم روز بوكس از جمله اقداماتي است كه در راستاي توسعه ورزش بوكس آبادان انجام گرفته است.
وي با بيان ‌اينكه در آبادان هيچ كس ارزشي براي قهرمانان ملي قائل نيست، گفت: برخي مسئولان در پاسخ به قهرماني خضير بحري در جهان جمله «قهرمان نمي‌خواهيم » را گفتند كه اين مسئله جاي تاسف دارد.
آسوبار تصريح كرد: هيئت بوكس آبادان نه‌تنها از سوي تربيت بدني حمايتي نمي‌شود، بلكه ماهانه مبلغي را هم بابت كرايه اتاق هيئت پرداخت و حتي هزينه برق دفتر هيئت هم به عهده خودمان است.
دبير هيئت بوكس آبادان اضافه كرد: تنها دلخوشي ورزشكاران و بوكسورهاي آباداني حضور پيشكسوتان اين ورزش مانند شمس، كاووسي و پلو‌زاده در كنار آنها است و اين پيشكسوتان همواره توجه ويژه‌اي به ورزشكاران خوزستاني داشته‌اند.
وي در خصوص عملكرد رسانه‌ها در زمينه حمايت از اين ورزش اظهار داشت: خوشبختانه رسانه‌ها و نشريات محلي همواره در كنار ورزشكاران اين شهر بوده و مشكلات آنها را بازگو مي‌كنند.
دبير هيئت بوكس آبادان در پايان گفت: از ارگان‌ها و نهادهاي متمول مستقر در آبادان مي‌خواهيم تا به كمك ورزشكاران اين رشته آمده و براي پيشبرد اهداف ورزشي در منطقه پيشقدم شوند.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور
 تنها نماينده بوكسوركشورمان در تيم منتخب آسيا، براي حضور در رقابتهاي جام كنفدراسيون ها كه در كشورآذربايجان برگزار مي شود، گفت: افتخار بزرگي است كه به عنوان نماينده ايران در جمع بهترينهاي بوكس آسيا هستم.

"علي مظاهري" در گفتگو با خبرگزاري ورزش ايران (ايپنا)، افزود: خوشحالم كه توانسته ام در جمع 44 كشور برتر بوكس آسيا براي ايران به روي رينگ بروم و با تمرينات فشرده اي كه گذرانده ام در اوج آمادگي هستم اميدوارم به نتيجه قابل قبولي نيز دست يابم.

نماينده بوكس كشورمان در وزن 91- كيلوگرم اضافه كرد: براي حضور در اين رقابت كه بزرگان بوكس 5 قاره دنيا در آن حضور مي يابند اردوي 12 روزه اي را در كشور اوكراين با تيم هاي باشگاهي داشتيم و در حال حاضر در شرايط ايده آلي به سر مي برم.

مظاهري تصريح كرد: رقابتهاي جام آذربايجان در واقع همان جام كنفدراسيون‌ها به شمار مي‌رود كه از 14 آذر در شهر باكو جمهوري آذربايجان برگزار خواهد شد و از ايران تنها من در وزن 91 كيلوگرم به تيم منتخب آسيا دعوت شده‌ ام و طي تست هاي آمادگي كه در اردوي برون مرزي داشتم از شرايط بدني خوبي برخوردار بودم .

ملي پوش ارزنده بوكس كشورمان  با اشاره به جايزه 3500 دلاري براي برترين هاي اين رقابتها گفت: با اينكه در اوج آمادگي به سر مي برم اما نمي توانم قول دهم كه بتوانم اين جايزه را به خود اختصاص دهم اما تمام تلاشم را مي كنم كه نماينده خوبي براي اين ايران باشم و بتوانم پرچم پر افتخار ايران را به احتزار درآورم.

گفتنی است؛ در مسابقات جام كنفدراسيون‌ها از قاره‌هاي آمريكا، آسيا و اروپا هر كدام 2 تيم و از قاره‌هاي اقيانوسيه و آفريقا يك تيم حضور خواهند داشت. 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و هفتم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور
rocky marciano
اگر "محمد علی کلی" را با عنوان خوش استیل ترین و تکنیکی ترین بوکسور بشناسیم، اگر "جورج فورمن" را با عنوان کسی که وحشتناک ترین ضربات آپرکات را می زد بشناسیم، اگر "مایک تایسون" را به خاطر کندن گوش "ایواندر هالفیلد" به عنوان خشن ترین بوکسور بشناسیم و اگر "جو لوئیز" ء"شوگر ری رابینسون" ، "جو فریزر" ، "جو ولکات" , "ایواندر هالفیلد" ، "لنکس لوئیز" و ... را که هر کدام سابقه قهرمانی جهان را دارند به خاطر یک ویژگی بارزشان بشناسیم اما در میان تمام بوکسور ها نه تنها فقط در سنگین وزن بلکه در تمامی اوزان ، تنها یک نفر بوده که هیچ وقت شکست نخورده...

"روکو فرانسیس مورچگیانو " معروف به "راکی مارسیانو " ملقب به "خرد کننده ی سیاه" بوکسور سنگین وزن دورگه آمریکایی-ایتالیایی متولد اول سپتامبر 1923 در بروکتون آمریکا.

راکی مارسیانو با جثه ای که خیلی به یک بوکسور سنگین وزن نمی خورد تمام بوکسورهای سنگین وزن زمان خود را شکست داد. مارسیانو با تنها 84 کیلو وزن و قدی حدود 178 سانتی متر (که حتی میتوانسته 2 وزن پایینتر نیز مسابقه دهد اما در سنگین وزن و با بوکسور های 110 کیلو مسابقه میداد !! و هیچ شکستی هم نخورد !!) از سال 1952 تا 1956 بدون پذیرفتن حتی یک شکست و به طور مداوم قهرمان جهان بود و 6 بار از عنوان قهرمانی خود دفاع کرد. مارسیانو در مسابقات حرفه ای خود 49 بار روی رینگ رفت و در 43 مسابقه حریفان خود را ناک اوت کرد و در 6 مسابقه با امتیاز به برتری رسید.

محمد علی کلی درباره او می گوید : " وقتی من 14 سالم بود و به رادیو گوش می دادم

می شنیدم که گزارش گر می گفت « و هنوز هم قهرمان سراسر جهان راکی مارسیانو است» و من می دانستم که روزی می خواهم قهرمان جهان شوم و مارسیانو در ابتدای راه من تاثیر زیادی داشت"

جو ولکات به راکی می گوید : " من عنوان قهرمانی ام را دوست داشتم.و دوست ندارم آن را به هیچ کس واگذار کنم اما اگر قرار است آن را از دست بدهم خوشحالم که آن را به تو واگذار می کنم تو بوکسور خوبی هستی و قهرمان خوبی خواهی شد."

جو فریزر از معدود افرادی که محمد علی را شکست داده می گوید : " جو لوئیز بزرگترین قهرمان سنگین وزن تمام دوران است و مارسیانو دقیقا بعد از او نفر دوم است. و محمد علی کلی بعد از من قرار می گیرد چون من او را شکست داده ام و اگر من توانسته ام او را ببرم پس حتما لویئزو مارسیانو هم می توانستند او را شکست دهند."

و مارسیانو در باره خودش می گوید : " من هیچ وقت در رینگ نترسیدم. من می توانم با هر انسان زنده ای مسابقه دهم "

مارسیانو وجو لوئیز قهرمانان قبل از کلی،فورمن و فریزر بودند و اواخر ورزش حرفه ای لوئیز مقارن بود با ابتدای کار مارسیانو بود... مارسیانو ی جوان و با انگیزه در مقابل جو لوئیز پرتجربه و اندکی مسن و قهرمان جهان مسابقه داد. لوئیز قهرمان محبوب مارسیانو بود اما در مسابقه هر یک باید برای پیروزی می جنگیدند... راکی در راند هشتم لوئیز را ناک اوت کرد و بعد از مسابقه در رختکن گریست. او همچنین دوبار جو ولکات قهرمان قبل از خود را در راند 1 و 13 ناک اوت کرد.

بعضی منتقدان پس از مارسیانو معتقد بودند تنها دلیل شهرت وی رکورد 49 مسابقه و 49 پیروزی اوست و آن هم به این خاطر است که در زمان او بوکسور های قوی زیادی حضور نداشتند و جو لوئیز اگر جوان تر بود او را شکست می داد. اما خیلی ها هم اعتقاد دارند مارسیانو قادر بود تمام قهرمانانی که بعد از خودش آمدند را هم شکست دهد.

مارسیانو در رینگ به هیچ چیز جز بردن فکر نمی کرد. صورتش بسیار محکم بود و تحمل ضربه های سنگین را داشت. قدرت مشت هایش در هر دو دست بسیار زیاد بود و با حالتی شبیه گاو وحشی خمیده و با سر به سمت حریف نزدیک می شد. او سرعت کلی را نداشت اما یک بوکسور کامل بود و همانطور که از رکوردش پیداست 88% مسابقاتش را با ناک اوت برنده شد و در 11 مسابقه حریف را در راند 1 ناک اوت کرد.

به عقیده خیلی ها مسابقه جرسی جو والکات در مقابل راکی مارسیانو بزرگترین مسابقه قهرمانی سنگین وزن تا هم اکنون بوده است. راکی در این نبرد که چهل و یکمین مسابقه او بود برای اولین بار و در راند اول با هوک چپ وحشتناک والکات به زمین افتاد و در شمارش تا شماره 3 بلند شد. راکی در آن مسابقه تا راند سیزدهم از نظر امتیازی خیلی عقب بود اما در راند 13 با ضربه دست راست وحشتناک (در عکس می بینید) که گفته می شد این ضربه هر کسی را نقش بر زمین می کرد ؛ والکات را ناک اوت کرد و قهرمان جهان شد.تصویر:Http://i28.tinypic.com/23uug40.jpg

کارشناسان این ورزش،بوکسورهایی که با او مسابقه دادند معتقد هستند که مسابقه با راکی دردناک ترین مسابقه است و هر تماس او با بدن با درد همراه است. او سرعت لوئیز را نداشت اما هر مشت او معادل با چهار مشت لوئیز بود. مشت های او به قدری محکم بود که حریفان نامداری چون والکات و جولوئیز دیگر نمی توانستند دست هایشان را برای دفاع نگه دارند و هر ضربه مارسیانو می توانست حریف را از پای درآورد.کارشناسان براورد کرده اند که مشت های مارسیانو سنگین ترین مشت در بین تمام مشت زن های تاریخ بوده و هر مشت وی برابر با 4 مشت جو لوییز بوده او از تمام بدنش برای مشت زدن استفاده می کرد و تمام وزن او پشت مشت هایش بود نه تنها وزن بازوانش. بازوهای مارسیانو از تمام قهرمانان سنگین وزن کوتاه تر بود و او باید برای رسیاندن مشت هایش به خریف ابتدا از میان مشت های آنان می گذشت و برای همین خاطر است که می گویند او محکم ترین بوکسور جهان بوده است. مسابقه ی انتخاب برتزین بوکسور سنگین وزن تاریخ کلی – مارسیانو مسابقه قرن 20 تصویر:Http://i31.tinypic.com/261clc5.jpg این مسابقه هیچ وقت به طور واقعی برگزار نشد برگزار نشد اما برای تهیه یک فیلم قرار شد یک مسابقه نمایشی کاملا محرمانه برگزار شود و نتیجه آن بعدا توسط کامپیوتر اعلام شود. مارسیانو در آن هنگام که 6 ماه قبل از مرگش بود و 7 سال میشد که از بوکس خداحافظی کرده بود و 45 سال داشت و حدود 30 کیلو سنگین تر از وزن خود سر مسابقات بود. اما با تمرینات جدی 25 کیلو وزن کم کرد و خود را به شرایط رویایی خود نزدیک کرد و. بر خلاف آن کلی که به خاطر نرفتن به سربازی از مسابقات محروم شده بود جدی تمرین نکرد اما در اوج قدرت بود. گرچه مسابقه رسمی نبود و محرمانه بود اما برای هر دو بوکسور جنبه ی حیثیتی بسیار بالایی داشت چون مسابقه برای انتخاب برترین بوکسور سنگین وزن طول تاریخ بود و هر دو با تمام قوا آمده بودند و به نوعی میشد این مسابقه را جدال بوکس کلاسیک با بوکس نوین دانست راکی هیچ وقت نتیجه این مسابقه را نفهمید اما بعدا اعلام شد که راکی مارسیاند در راند 13 کلی را ناک اوت کردو به پیروزی رسید و این تنها مسابقه ای بود که محمد علی در آن با ناک اوت بازی را واگذار کرد و مارسیانو محمد علی را که تا به حال بیش از 4 بار ناک داون نشده بود دوبار در طول بازی ناک داون کرد و خودش نیز یک بار ناک داون شد که دومین ناک داون در طول زندگی ورزشی حرفه ای خود بود. . مارسیانو در 45 سالگی دربک حادثه دلخراش هوایی در آستانه سالروز تولدش در 31 آگوست 1969 درگذشت و جهان را از وجود برترین بوکسور تمام دوران محروم کرد به هرحال راکی مارسیانو بزرگترین و نامدارترین بوکسور های تاریخ از جمله جولوییز محمد علی جرسی حو جوولکات ازارد چلیس آرچی مور و... را شکست داده تا ثابت شود که برترین نابغه ی بوکس در تمام دوران بوده و از نظر شخصیتی هم چنان درجه ای داشته که سیلوستر استالونه نام محبوب و معروف فیلم های سینمایی خود "راکی" را از نام راکی مارسیانو گرفته و محبوب ترین و برترین فیلم سینمایی تاریخ (بنا یه انتخاب همه ساله ی مردم امریکا) فیلم "گاو خشمگین" با بازی رابرت دنیرو بوده که بازهم از شخصیت مارسیانو گرفته شده و نمونه های بسیار دیگری را هم میتوان نام برد به طور مثال فیلم راکی بالبوا(راکی6) در مورد بازی تاریخی محمد علی کلی و راکی مارسیانو ساخته شده و براساس آن است به هر حال با تمام بی توجهی و ناشناخته بودن مارسیانو در ایران هیچ کس نمیتواند جایگاه بالایی که این نابغه که حتی میتوانسته دووزن پایین تر هم مشت زنی کنه رو نفی کنه و بعید است با این روال تا ده ها یا شاید هم صد ها سال دیگر کسی نظیر مارسیانو وارد دنیای بوکس یشود.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیستم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور

دیوید هی پیش از این عمده موفقیت خود را در یک رده وزنی پایینتر بّه دست آورده بود

دیوید هی پیش از این عمده موفقیت خود را در یک رده وزنی پایینتر (Cruiserweight) بّه دست آورده بود

هفته ای كه گذشت، در تمام شهر های کوچک و بزرگ ایالت بایرن، از مونیخ گرفته تا اوبراسباخ، اعلان های نبرد بوکس حرفه ای برای تصاحب نشان مخصوص قهرمانی جهان را می شد دید. رقابتی كه در نورنبرگ برگزار شد تا "دیوید هی" از نگاه سازمان دبلیو-بی-آ (WBA) قهرمان جدید جهان لقب بگیرد.

بوکسور ۲۹ ساله بریتانیایی در بیست و چهارمین مسابقه اش، بر نیکولای والوئف مدافع عنوان قهرمانی از روسیه غلبه کرد تا برای دومین بار در تاریخ و ۶ سال پس از بازنشستگی لنوکس لوئیس، کمربند قهرمانی در دسته فوق سنگین، مجددا نصیب انگلستان شود.

والوئف ۱۴۴ کیلوگرم وزن و ۲۱۳ سانتی متر قد دارد. ارتفاعی كه حتی برای بسکتبال هم ایده آل به نظر میرسد. او بلند قامت ترین قهرمان بوکس حرفه ای تاریخ است. نیکولای و حریفانش به اختلاف چشمگیر وزنی و قدی شان عادت کارده اند! او حتی در كلاس اول ابتدایی هم از معلمش بلندتر بود.

در ماه آوریل ۲۰۰۷ وقتی روسلان چاگایف ازبکستانی برای تصاحب همین عنوان مقابلش گارد گرفت، ۴۰ کیلوگرم سبک تر بود و قدش هم ۲۹ سانتیمتر کوتاه تر. مبارزه ای كه دان کینگ، آن را پیکار "داوود با جالوت" نامید. اشاره او به روایتی بود كه جالوت غول پیکر و سراپا مسلح مقابل داود، نوجوانی با چند قلوه سنگ، مغلوب شد!

دان كينگ درست مى گفت. آن جا تنها شكست والوئف (تا قبل از جدال شنبه هفتم نوامبر ۲۰۰۹) به ثبت رسيد، هر چند با راى داوران و با اختلافى اندك زيرا دو داور راى به تساوى دادند و راى داور سوم با اختلاف تنها دو امتياز (۱۱۵-۱۱۳) پيروزى چاگايف را رقم زد.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیستم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور

ملي‌پوش سابق تيم ايران و بوكسور برتري قهرماني آسيا مدعي شد كه در اردوهاي تيم‌هاي ملي بيشتر بوكسورها به نوعي افسردگي دچار هستند.

سعيد نوروزي كه مدال برنز مسابقات قهرماني آسيا 2007 در مغولستان را در كارنامه دارد پيش از مسابقه‌هاي انتخابي بازي‌هاي المپيك 2008 پكن به يك‌باره از تيم ملي كنار كشيد. وي مجبور شدن به اين اقدام را دليل اصلي كناره‌گيري از تيم ملي در سن 26 سالگي برشمرد. سني كه در جهان بوكس سال‌هاي تجربه و مدال‌آوري است.

ملي‌پوش بوكس ايران در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: مشكل اصلي بوكسورها نداشتن شغل و تضمين اشتغال بعد از دوران ورزشكاري‌اش است. آنها هم‌اكنون عضو تيم ملي هستند و حقوقي اندك مي‌گيرند اما بعد از خداحافظي از تيم ملي هيچ شغلي ندارند كه با آن امرار معاش كنند. من مجبور شدم از دوران ورزشكاري در بوكس خداحافظي كنم چرا كه شغل مهم‌تر از بوكس است.

وي افزود: در آن زمان كه در اردوهاي تيم ملي حضور داشتم شبها كه با ملي‌پوشان ديگر صحبت مي‌كرديم همه از اينكه شغلي نداشتند ابراز نارضايتي و نگراني مي‌كردند اما دريغ از فكري براي رفع مشكل آنها. هم‌اكنون بوكسورها در تيم ملي دچار نوعي افسردگي هستند و فشار زيادي را تحمل مي‌كنند.

دارنده‌ي مدال برنز قهرماني آسيا با اشاره به اينكه دوست دارد هم‌اكنون هم بوكس كند اما شرايط شغلي‌اش اجازه نمي‌دهد خاطرنشان كرد: من دوست نداشتم از دوران ورزشكاري حداحافظي كنم و در واقع به نوعي مرا مجبور كردند از تيم كنار بروم. زماني كه از تيم كنار رفتم دوران نتيجه گرفتن بود.

نوروزي در مورد اخراج مرتضي سپه‌وند از كارش گفت: اين عاقبت بدي براي بوكسورها است. ما هيچ شغلي نداريم و زماني كه به اردو مي‌رويم تضمين نداريم كه پس از اردوهاي تيم ملي از كجا امرار معاش كنيم.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سیزدهم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور
دبير فدراسيون بوکس، گفت: تيم هاي ملي بزرگسالان ايران، چين، فرانسه و اوکراين تمرين مشترک و سپس رقابت چهارجانبه اي را در تهران برگزار مي کنند.
فريبرز شمس روز سه شنبه در گفت وگو با ايرنا، خاطرنشان کرد: طبق مذاکراتي که انجام داده ايم تيم هاي چين، فرانسه و اوکراين 28 آبان ماه به تهران خواهند آمد و در مجموعه ورزشي انقلاب اسکان يافته و به تمرين مشترک با تيم ملي ايران مي پردازند و سپس رقابت چهارجانبه اي را با يکديگر برگزار مي کنند.
دبير فدراسيون بوکس اظهار داشت:‌ دعوت از اين چهار تيم بر اساس درخواست سرمربي اوکرايني تيم ملي و سپس تاييد مدير تيم هاي ملي صورت گرفته است.
وي افزود: تيم هاي ملي بزرگسالان و جوانان ايران سوم آبان ماه راهي کشور اوکراين خواهند شد تا تيم ملي بزرگسالان اردوي مشترک چهارده روزه اي را به همراه 2 ديدار دوستانه با اوکرايني ها برگزار کنند و جوانان نيز در تورنمنت بين المللي "کوچلنکو" شرکت خواهند کرد.
دبير فدراسيون بوکس خاطرنشان کرد: برنامه هاي متعددي براي آماده سازي تيم هاي جوانان و بزرگسالان ايران داريم تا حضوري موفق در رقابت هاي رسمي داشته باشند.
شمس اذعان کرد: تيم بزرگسالان بازي هاي آسيايي 2010 در گوانگجو و همچنين جوانان مسابقات قهرماني آسيا در تهران را پيش روي دارند که از اهميت بالايي براي فدراسيون بر خوردار است.
وي در خصوص حضور در اجلاس جهاني، گفت: اجلاس فدراسيون جهاني بوکس با حضور مسسولان کميته هاي مختلف دي ماه در چين برگزار مي شود که از ايران نيز من به همراه احمدناطق نوري رياست فدراسيون در اين اجلاس حضور خواهيم داشت.
شمس ادامه داد: همچنين انتخابات رياست فدراسيون جهاني و کنفدراسيون هاي قاره اي مختلف نيز سال آينده در کره جنوبي انجام مي پذيرد که به همراه رياست فدراسيون در آن شرکت مي کنيم.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سیزدهم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور
مدير تيم‌هاي ملي بوكس ايران درخصوص شرايط نامطلوب اين تيم در اردوي اوكراين،گفت: بنابر درخواست كادر فني، تيم ملي ايران را براي برگزاري اردوي مشترك و مبارزه با ملي پوشان اوكراين به اين كشور فرستاديم.

منوچهر مقصودي روز دوشنبه در گفت وگو با ايرنا،خاطرنشان كرد: تيم را اعزام كرديم تا به درخواست كادر فني احترام بگذاريم و به طور يقين اگر با سفر به اوكراين مخالفت مي‌كرديم كادر فني بهانه جويي خود را آغاز مي‌كرد وي گفت: در صحبت‌هايي كه با مربيان تيم ملي در اوكراين داشتيم مشخص شد كه آنها تنها از اسكان خود در يكي از شهرها گلايه داشتند، چراكه براي برگزاري بازي دوستانه به دو شهر رفته بودند كه ظاهرا يكي از آنها شرايط خوبي نداشته است .

مدير تيم‌هاي ملي بوكس خاطرنشان كرد: پس از بازگشت تيم ملي از اوكراين، با مربيان تيم ملي و نفراتي كه شرايط حضور در اين كشور را فراهم كرده بودند به شدت برخورد خواهم كرد.

مقصودي درخصوص تمرين نكردن با تيم ملي اوكراين، گفت: قرار بود يكي از نفراتي كه با فدراسيون ايران و اوكراين همكاري دارد اين شرايط را فراهم كند كه پس از بازگشت دليل حضور نيافتن اوكرايني‌ها در تمرينات تيم ملي را جويا خواهم شد و اگر پاسخ قانع‌كننده اي ارائه نشود تصميمات لازم را اتخاذ خواهم كرد.

مدير تيم‌هاي ملي بوكس درخصوص برنامه‌هاي آينده تيم‌هاي جوانان و بزرگسالان ايران گفت: قرار است تيم‌هاي جوانان چين، فرانسه و اوكراين به تهران سفر كنند تا اردو و مسابقاتي را با جوانان ايران برگزار كنند و تيم هاي ملي قزاقستان و آذربايجان نيز براي تمرين با بزرگسالان به تهران سفر مي كنند.

نايب رئيس فدراسيون افزود: بارها مخالفت خود را با اردوهاي خارجي اعلام كرده ام و همواره بر اين باور هستم كه اردوهاي مشترك بايد در تهران باشد تا نظارت كاملي بر تمرينات و همچنين تيم‌هاي حاضر داشته باشيم.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوازدهم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور
تيم ملي بوكس جوانان ايران به مقام نايب قهرماني تورنمنت اوكراين دست يافت.

به گزارش ايسنا، در پايان تورنمنت بوكس اوكراين، يادواره "كليژنكو" قهرمان افسانه‌اي اين كشور كه با حضور 110 بوكسور در قالب 13 تيم برگزار شد، تيم ايران با كسب 3 مدال طلا و يك مدال برنز، در مكان دوم جدول رده‌بندي قرار گرفت. در اين جدول تيم اوكراين قهرمان شد و بلاروس در جاي سوم ايستاد.

در وزن 51 كيلوگرم، حسين خزيري در ديدار نهايي با حساب 9 بر يك حريف خود از آذربايجان را شكست داد و مدال طلا گرفت. خزيري براي رسيدن به ديدار نهايي دو بوكسور اوكرايني را شكست داده بود.

در وزن 57 كيلوگرم افشين الوندي، 8 بر يك نماينده اوكراين را شكست داد و مدال طلا را بر گردن آويخت. الوندي براي رسيدن به ديدار نهايي دو نماينده اوكراين را شكست داده بود.

در وزن 91 كيلوگرم حريف اوكرايني سالار غلامي، روي رينگ نيامد و با نظر داوران به دليل حضور نيافتن حريف، غلامي مدال طلا را كسب كرد. غلامي براي رسيدن به ديدار نهايي، دو بوكسور اوكرايني را از پيش رو برداشته بود.

در وزن 60 كيلوگرم رضا رومياني، با شكست برابر نماينده كشور بلاروس، برنز گرفته بود.

در وزن 54 كيلوگرم رضا سوزني، در وزن 69 كيلوگرم سامان تيموري، در وزن 75 كيلوگرم داريوش حسيني، در وزن 81 كيلوگرم شهريار ويسي، ديگر بوكسورهاي ايران بودند كه در همان دور اول با شكست برابر حريفان خود، از دور رقابت‌ها حذف شدند.

در تورنمنت اوكراين تيم‌هاي ايران، آذربايجان، بلاروس، مولداوي و 7 تيم از اوكراين حضور داشتند.

همچنين در پايان اين رقابت‌ها همايون اميري، مربي تيم ملي جوانان ايران به عنوان بهترين مربي و قدير توانا، داور بين‌المللي كشورمان به عنوان بهترين داور انتخاب شدند.
نوشته شده در تاريخ سه شنبه دوازدهم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور

آیا از وجود ورزشی با نام “شطرنج بوکس” اطلاع دارید؟

 «شطرنج بوکس» – که در زبان انگلیسی Chess boxing خوانده می‌شود – نام ورزشی عجیب است که در آن دو ورزش شطرنج و بوکس با یکدیگر ترکیب شده‌اند. شرکت‌کنندگان در این ورزش باید هم از نظر آمادگی ذهنی و هم از نظر آمادگی جسمی در وضعیت خوبی قرار داشته باشند تا بتوانند حریف خود را شکست دهند. قانون این ورزش نیز بدین صورت است که بازی با یک دور شطرنج ۴ دقیقه‌ای میان حریفان آغاز می‌شود و پس از پایان این ۴ دقیقه، یک دور مسابقه بوکس به مدت ۳ دقیقه میان آن‌ها برگزار می‌شود. این روند حداکثر تا ۱۱ دور ادامه پیدا می‌کند تا این که برنده نهایی بازی مشخص شود. در بین هر دور بازی نیز ۱ دقیقه وقفه داده می‌شود.

Chess Boxing berlin

یک مسابقه شطرنج بوکس در برلین، ۲۰۰۸ / عکس:‌ Wikipedia

نوعی شطرنجی که میان حریفان برگزار می‌شود «شطرنج سریع» است که در آن به هر کدام از رقبا ۱۲ دقیقه وقت داده می‌شود. هر حریفی که بتواند فرد مقابل خود را در بوکس ناک اوت کند و یا در شطرنج کیش و مات کند، برنده است. در صورتی که زمان قانونی اختصاص داده شده در شطرنج نیز برای هر کدام از حریفان تمام شود، حریف روبرو برنده مسابقه شناخته می‌شود.

مبارزان برای تمرکز بیشتر در بازی شطرنج از هدفون و گوشی‌های مخصوص استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین هنگام شطرنج، دستکش‌های خود را در می‌آورند. در صورتی که پس از ۱۱ دور مبارزه مغز و مشت، هیچ کدام از حریفان موفق نشود دیگری را شکست دهد، برنده نهایی فردی است که امتیاز بیشتری در رینگ بکس کسب کرده است.

Chess Boixng

عکس: Wikipedia

تاریخچه ابداع و شروع این ورزش به سال ۲۰۰۳ باز می‌گردد. در آن زمان یک هنرمند هلندی با نام «لپ روبینگ» این ورزش را ابداع کرد. وی در رابطه با این بازی به روزنامه تایمز می‌گوید: «این ایده را از یک کتاب کمدی صرب گرفتم، عالی به نظر می‌رسید. می‌خواستم ببینم این ایده عملی است یا خیر. اولین مسابقه از این نوع در یک کلیسا و در حضور ۸۰۰ نفر از مردم انجام گرفت».

این در حالی است که این ورزش از آن زمان موفق شده است تاکنون طرفداران زیادی را به سوی خود جذب کند.

این ورزش هم اکنون تحت نظر سازمان جهانی شطرنج بوکس (WCBO) انجام می‌شود. گفتنی است اولین مسابقات قهرمانی شطرنج بوکس جهان در سال ۲۰۰۳ و در آمستردام هلند برپا شد. برنده نهایی این مسابقات فردی نبود جز «روبینگ»، کسی که خود این ورزش را ابداع کرده بود.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور

نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور

Dr.Siavash:
رژيم غذايي مناسب ومکمل درماني باعث افزايش ميزان انرژي ، ارتقاء رشد ماهيچه ها و بهبودي بعد از انجام فعاليت ورزشي مي شود. با رژيم غذايي مناسب ومکمل درما ني شما قادر خواهيد بود که سخت تر تمرين کنيد وسريع تر به حالت اوليه قبل ازانجام فعاليت ورزشي بر گرد يد.

وقتي شما سخت تر تمرين کنيد، سطح آمادگي شما نيز بهتر مي شود.
ورزشکاران رشته بوکس به مقدار بالاتري از ويتامين ها و مواد معدني نياز دارند، که اين هم بدليل طبيعت ورزشي است که انجام مي دهند.

ويتامين ها:
متابوليسم ،رشد مناسب و برگشت به حالت اوليه هر يک از سلول هاي بدن بعد از انجام فعاليت هاي ورزشي سنگين، به عکس العمل هاي بيوشيميائي وابسته است.

اين عکس العمل هاي بيوشيميائي به ويتامين ها و مواد معدني خاصي ( که عمل آنها را تسهيل مي کنند) وابسته هستند. عدم توانايي در تأمين مقدار کافي اين مواد مغذي منجر به کاهش سطح توانايي افراد مي شود. همچنين توليد

انرژي و رشد ماهيچه ها به مقدار زيا دي به ويتامين ها و مواد معدني خاص وابسته است. بدون ويتامين ها توده عضلاني ضعيف خواهد شد ، تراکم استخواني کم مي شود و سيستم هاي بدن به خوبي کار نمي کنند.

ورزشکاران رشته بوکس به مقدار بالاتري از ويتامين ها و مواد معدني نياز دارند، که اين هم بدليل طبيعت ورزشي است که انجام مي دهند. انجام ورزشهاي سخت منجر به تخليه مواد مغذي مي شود.

گلوتامين:
گلوتامين بيشترين اسيد آمينه مو جود در داخل بافت هاي ماهيچه اي است. گلوتامين، بيشتر از ۶۰ درصد حوضچه اسيد آمينه داخل ماهيچه اسکلتي را تشکيل مي دهد.

گلوتامين، نيتروژن مورد نياز براي ساختمان ماهيچه را به درون سلولهاي ماهيچه آزاد مي کند. اين مطلب ثابت شده است که، گلوتامين با جلوگيري از تخريب بافت ماهيچه به رشد ماهيچه کمک مي کند. وقتي ما سخت تمرين مي کنيم سطح گلوتامين به طور شديدي پايين مي آيد.

غلظت گلوتامين تا وقتي که برگشت به حالت اوليه به طور کامل انجام نشود پايين باقي مي ماند. اين روند بسته به شدت ورزش متفاوت است.

درطي انجام ورزش بوکس گلوتامين زيادي از بافت ماهيچه تخليه مي شود. در اين حالت ما با خستگي مواجه مي شويم که مکمل درماني با گلوتامين مي تواند مفيد باشد. مکمل درماني با گلوتامين جلوي کاهش سنتز پروتئين ماهيچه را مي گيرد.
کراتين:
کراتين مونوهيدارت باعث افزايش توده بدني مي شود که اين بدليل افزايش برگشت انرژي به ماهيچه است. کراتين، سطح انرژي را از طريق افزايش ميزان ATP زياد مي کند. ورزشکاران رشته بوکس بايد مراقب دريافت کراتين باشند. چون با دريافت کراتين افزايش خفيفي در وزن مشاهده مي شود که اين به دليل احتباس

آب در ماهيچه اسکلتي است. کراتين مي تواند باعث افزايش نيروي کششي شود. ورزشکاران رشته بوکس بايد در روز ۳ گرم مکمل کراتين دريافت کنند. ولي بايد از مصرف زياد کراتين اجتناب کنند. توصيه ما اين است که مقدار بسيار کمي کراتين را در جلسات ورزشي غير هوازي استفاده کنيد.

کراتين را درست قبل از مسابقه استفاده نکنيد، چون ممکن است باعث افزايش وزن شود ( بنا به دليلي که در بالا گفته شد.) که اين در زماني که وزن کشي قبل از شروع مسابقات انجام مي گيرد، ممکن است مشکل ساز باشد. اگر مکمل کراتين درست دريافت شود وزن بدست نخواهيد آورد. مکمل کراتين را در بين زورآزمائي ها يا در زماني که در حال تمرين نيستيد استفاده کنيد.

بهترين زمان براي دريافت مکمل اسيد هاي آمينه شاخه دار بلافاصه قبل و بعد از انجام فعاليت ورزشي است.

اسيدهاي آمينه:
اسيد هاي آمينه واحدهاي ساختاري پروتئين ها هستند. بدن انسان به ۲۲ نوع اسيد آمينه نياز دارد. اين اسيدهاي آمينه مولکولهاي بزرگ پروتئين را توليد مي کنند که باعث مي شوند شما زنده بمانيد. اسيدهاي آمينه، موادي مانند آنزيم ها ، هورمون ها و نوروترانسميترها ( انتقال دهنده هاي عصبي ) را مي سازند که اين مواد به تنظيم بدن شما کمک مي کنند.

از بين اين ۲۲ اسيد آمينه ۹ اسيد آمينه ضروري هستند، يعني اينکه بايد از طريق غذا تامين شوند. درصورت تا مين نشدن اسيد هاي امينه ضروري، بدن فيبرهاي ماهيچه اي را نمي تواند دوباره بسازد .

وقتي ما به طور سخت تمرين مي کنيم فيبر هاي ماهيچه اي تجزيه مي شوند. ما بايد بلافاصله فيبرهاي ماهيچه اي را از طريق مصرف پروتئين جبران کنيم. ۳ اسيدآمينه شاخه اي وجود دارد که براي برگشت به حالت اوليه بعد از انجام فعاليت ورزشي مهم هستند. اين ۳ اسيد آمينه، لوسين ، ايزولوسين و والين هستند. اينها بايد از طريق رژيم غذايي تأمين شوند.

بهترين زمان براي دريافت مکمل اين اسيد هاي آمينه شاخه دار بلافاصه قبل و بعد از انجام فعاليت ورزشي است. از طريق تأمين اسيدهاي آمينه شاخه دار شما مي توانيد از آسيب ماهيچه اي جلوگيري کنيد. بد
ين ترتيب توانايي شما براي انجام تمرين هاي ورزشي سخت افزايش مي يابد.

کنترل


نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور
مربي تيم ملي بوکس: دوشنبه راهي اوکراين مي شويم
مربي تيم ملي بوکس بزرگسالان ايران، گفت: به منظور برگزاري اردوي مشترک و ديدار دوستانه با تيم منتخب بوکس اوکراين روز دوشنبه راهي اين کشور خواهيم شد.
اکبراحدي روز شنبه در گفت وگو با ايرنا، خاطرنشان کرد: بنابر درخواست سرمربي تيم ملي و موافقت فدراسيون ساعت 9 صبح دوشنبه راهي شهر "ماريوپل" اوکراين خواهيم شد.
وي افزود: در مدت حضورمان در اوکراين به مدت دوازده روز اردوي مشترکي ر ا با تيم منتخب بوکس اوکراين برگزار و 3 ديدار دوستانه را نيز انجام خواهيم داد.
احدي خاطرنشان کرد: براي حضوري موفق در اوکراين، 10 روز است که در اردو هستيم تا با آمادگي کامل به اين کشور رفته و در برابر يکي از بهترين تيم هاي جهان تمرينات و مبارزات خوبي را انجام دهيم.
وي اذعان کرد: سرمربي اوکرايني تيم ملي ايران به منظور حضوري قدرتمند در بازي هاي آسيايي 2010 گوانگ جو برنامه هاي متعددي را در نظر گرفته است که برگزاري اردو و مسابقه با بهترين تيم هاي جهان از جمله اين برنامه هاست .
احدي در پايان ترکيب تيم ملي را براي حضور در اوکراين به شرح زير اعلام کرد:
وزن منهاي 51 کيلوگرم: صادق فرجزاده
وزن منهاي 54 کيلوگرم: عمران اکبري
وزن منهاي 57 کيلوگرم: محمدمهدي پور
وزن منهاي 60 کيلوگرم:فروتن گل آرا
وزن منهاي 64 کيلوگرم: مهدي طلوتي و هومن کرمي
وزن منهاي 69 کيلوگرم: سجادمحرابي
وزن منهاي 75 کيلوگرم: محمدستارپور
وزن منهاي 81 کيلوگرم: حسن کارکردي(مشکل خروجي کارکردي هنوز برطرف نشده است)
وزن منهاي 91 کيلوگرم: علي مظاهري
وزن به اضافه 91 کيلوگرم: جاسم دلاوري
سرمربي: ولادمير دورتسوف
مربي: اکبراحدي، غلامحسين کريمي و علي استکي

نوشته شده در تاريخ سه شنبه پنجم آبان 1388 توسط  خبر:شهرام کنگریان . عکس:عادل رضاپور